Peninsular Development League Gala at EPSV – Ellesmere Port v Hoylake on Saturday 13th May 2017

Event Name Time Speed Award Position   Name Time Speed Award Position
11/u        
50m Back Seb Slinn 49.88 Bronze 2nd Erin Hardy 46.50 Silver S/T
50m Back Liam Sadler 53.94 Bronze 4th Ellen Maxwell 51.03 Bronze 2nd
50m Breast Connor Waterwoth 56.28 Bronze 2nd Erin Hardy 54.42 Bronze 2nd
50m Breast Edward Riley 1.08.97 ~ 4th Holly Sutcliffe 59.73 Bronze 4th
25m Fly Connor Waterworth 20.81 Bronze 1st Niamh Stephenson 19.88 Silver S/T
25m Fly Liam Sadler 27.90 ~ 4th Ellen Carberry 22.78 Bronze 1st
50m Free Leo Green 45.84 Bronze 2nd Niamh Stephenson 38.79 Silver S/T
50m Free Liam Sadler 47.64 ~ 4th Ellen Carberry 47.38 ~ 3rd
13/u
50m Back Will Sutcliffe 47.37 Silver 1st Milly Westwood 51.60 Bronze 2nd
50m Back Harry Richards 49.66 Bronze 2nd Madison Yates 56.03 ~ 3rd
50m Breast Will Sutcliffe 49.73 Silver 2nd Esther Li 48.36 Silver 2nd
50m Breast No Swimmer Kelsey Waterworth 49.47 Silver 3rd
50m Fly Stirling Dilworth 43.66 Silver S/T Chloe Jones 55.02 ~ 2nd
50m Fly Will Sutcliffe 58.76 ~ 3rd Milly Westwood 57.55 ~ 3rd
50m Free Stirling Dilworth 39.09 Silver 2nd Kelsey Waterworth 36.30 Gold S/T
50m Free Harry Richards 46.49 Bronze 4th Esther Li 44.00 Bronze 2nd
Open
100m Back Thomas Riley 1.33.19 Silver 2nd Holly Smith 1.28.01 Gold 1st
100m Back Owen Johnson 1.45.51 Bronze 3rd Molly Green 1.28.53 Gold 2nd
100m Breast Thomas Riley 1.36.73 Platinum 1st Maysie Linegar 1.39.03 Gold 1st
100m Breast Owen Johnson 1.46.03 Silver 3rd Molly Green 1.43.34 Gold 3rd
50m Fly Thomas Riley 46.90 Bronze 1st Kelsey Waterworth 40.39 Gold S/T
50m Fly Owen Johnson 47.72 Bronze 2nd Maysie Linegar 47.86 Bronze 3rd
100m Free Thomas Riley 1.20.49 Gold 2nd Freya Smith 1.15.02 Platinum 1st
100m Free Owen Johnson 1.26.89 Silver 4th Holly Smith 1.15.46 Platinum 2nd
  Relay Events Relay Events
11/u 4x25m Leo Green 23.03 Bronze 2nd Erin Hardy 22.84 Bronze 2nd
Medley relay Edward Riley 32.75 ~ Holly Sutcliffe 27.83 ~
  Connor Waterworth 20.75 Bronze Niamh Stephenson 20.75 Bronze
  Liam Sadler 21.37 ~ Ellen Carberry 20.39 Bronze
 
13/u 4x25m Stirling Dilworth 21.75 Bronze 2nd Chloe Jones 22.38 Bronze 2nd
Medley relay Thomas Riley 22.00 Silver Esther Li 23.25 Silver
  Will Sutcliffe 22.93 Bronze Milly Westwood 22.46 Bronze
  Harry Richards 18.60 Bronze Nyssa Walton 18.47 Bronze
 
Open 4x25m Harry Richards 24.94 ~ 2nd Molly Green 20.22 Silver 1st
Medley relay Owen Johnson 24.14 Bronze Kelsey Waterworth 24.64 Bronze
  Thomas Riley 19.57 Silver Freya Smith 17.17 Gold
  Stirling Dilworth 17.54 Silver Maysie Linegar 16.94 Silver
 
11/u 4x25m Connor Waterworth 24.44 Bronze 2nd Erin Hardy 24.51 Bronze 2nd
Breast Relay Liam Sadler 28.28 ~ Niamh Stephenson 26.15 Bronze
  Edward Riley 29.07 ~ Ellen Maxwell 25.00 Bronze
  Callum Bebbington 33.33 ~ Holly Sutcliffe 27.53 ~
 
13/u 4x25m Owen Johnson 22.00 Silver 2nd Kelsey Waterworth 23.16 Silver 2nd
Breast Relay Stirling Dilworth 21.97 Silver Chloe Jones 25.45 Bronze
  Will Sutcliffe 24.11 Bronze Milly Westwood 24.03 Bronze
  Harry Richards 28.75 ~ Esther Li 23.05 Silver
 
Open 4x25m Owen Johnson 21.48 Gold 2nd Maisie Linegar 20.47 Gold 2nd
Breast Relay Thomas Riley 22.40 Silver Molly Green 24.12 Bronze
  Stirling Dilworth 21.57 Gold Esmee Slinn 32.10 ~
  Connor Waterworth 27.18 Bronze Leah Stoneley 20.78 Gold
S/T = Speeding Ticket
   
Event Name Time Speed Award Position   Name Time Speed Award Position
11/u 4x25m Leo Green 25.57 ~ 2nd Erin Hardy 20.25 Silver 2nd
Fly Relay Edward Riley 35.08 ~ Ellen Carberry 24.94 ~
  Connor Waterworth 21.07 Bronze Ellen Maxwell 28.78 ~
  Liam Sadler 31.36 ~ Niamh Stephenson 22.08 Bronze
 
13/u 4x25m Will Sutcliffe 25.00 ~ 2nd Esther Li 21.05 Bronze 2nd
Fly Relay Joel Jones 21.75 Bronze Milly Westwood 25.92 ~
  Harry Richards 28.97 ~ Kelsey Waterworth 18.38 Gold
  Stirling Dilworth 21.96 Bronze Chloe Jones 25.83 ~
 
Open 4x25m Owen Johnson 19.85 Silver 2nd Molly Green D/Q
Fly Relay Connor Waterworth 22.18 Bronze Kelsey Waterworth
  Stirling Dilworth 19.07 Silver Madison Yates
  Thomas Riley 20.75 Bronze Freya Smith
 
11/u 4x25m Connor Waterworth 17.85 Silver 2nd Erin Hardy 18.28 Silver 2nd
Free Relay Edward Riley 23.35 ~ Ellen Carberry 21.60 ~
  Liam Sadler 20.65 Bronze Ellen Maxwell 27.46 ~
  Callum Bebbington 19.92 Bronze Niamh Stephenson 18.32 Bronze
 
13/u 4x25m Will Sutcliffe 17.37 Silver 2nd Kelsey Waterworth 17.00 Silver S/T
Free Relay Harry Richards 20.44 Bronze Freya Smith 16.55 Gold
  Stirling Dilworth 17.25 Silver Milly Westwood 18.35 Bronze
  Edward Riley 22.54 ~ Esther Li 17.54 Silver
 
Open 4x25m Thomas Riley 16.87 Silver 2nd Molly Green 16.39 Gold 1st
Free Relay Will Sutcliffe 18.22 Silver Kelsey Waterworth 17.04 Silver
  Stirling Dilworth 18.14 Silver Nyssa Walton 18.53 Bronze
  Owen Johnson 18.47 Bronze Freya Smith 15.43 Gold
         
12x25m Connor Waterworth 17.69 Silver 2nd Ellen Maxwell 20.33 Bronze S/T
Freestyle Liam Sadler 22.00 ~ Kitty Richards 21.75 ~
Cannon Seb Slinn 21.22 ~ Niamh Stephenson 18.85 Bronze
(4 from each Leo Green 19.81 Bronze Erin Hardy 18.33 Bronze
age group) Harry Richards 21.75 ~ Charlotte Weston-Jones 18.25 Silver
  Edward Riley 24.00 ~ Esther Li 17.42 Silver
  Will Sutcliffe 17.37 Silver Milly Westwood 19.19 Bronze
  Stirling Dilworth 17.28 Silver Kelsey Waterworth 17.28 Silver
  Owen Johnson 17.96 Silver Maysie Linegar 17.25 Silver
  Henry Whitfield 29.01 ~ Molly Green 17.40 Silver
  Callum Bebbington 22.82 ~ Holly Smith 15.25 Gold
  Thomas Riley 16.60 Gold Leah Stoneley 15.88 Gold
 
12x25m Connor Waterworth D/Q Erin Hardy D/Q
Mixed Free Liam Sadler Rebeka Zaborska
Cannon Joel Jones Kelsey Waterworth
(2 Boys & Will Sutcliffe Nyssa Walton
2 Girls from Owen Johnson Molly Green
each age Thomas Riley Leah Stoneley
Group)
S/T = Speeding Ticket
Gala Points
Hoylake 158
Ellesmere Port 135