Memorial Competition 2017

EVENT 1 Girls Open 100m Freestyle

 

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 1:03.81 29.91

2. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 1:09.94 33.10

3. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 1:12.09 34.05

4. Freya Smith 13 Ellesmere Pt 1:13.80 35.04

5. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 1:18.22 36.99

6. Molly Green 14 Ellesmere Pt 1:18.91 38.20

7. Megan Read 16 Ellesmere Pt 1:19.20 37.82

8. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 1:20.29 37.48

9. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 1:26.72 41.77

10. Milly Westwood 13 Ellesmere Pt 1:29.74 43.06

11. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 1:29.81 41.39

12. Abi Blunt 12 Ellesmere Pt 1:35.66 45.01

13. Lauren Thomas 13 Ellesmere Pt 1:40.01 43.70

14. Ellen Maxwell 11 Ellesmere Pt 1:44.58 47.61

15. Esmee Slinn 8 Ellesmere Pt 1:49.72 51.91

Hannah Edwards 13 Ellesmere Pt DNC

Mya Baddley 13 Ellesmere Pt DNC

Macey Pinkham 8 Ellesmere Pt DNF

 

EVENT 2 Boys Open 100m Freestyle

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 1:04.24 30.42

2. William Everard 16 Ellesmere Pt 1:05.04 30.77

3. Andrew Ferns 18 Ellesmere Pt 1:05.86 31.54

4. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 1:13.62 34.72

5. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 1:23.09 40.90

6. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 1:23.76 39.70

7. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 1:24.46 39.76

8. George Everard 11 Ellesmere Pt 1:28.84 42.78

9. Luca Lewis 10 Ellesmere Pt 1:34.59 45.06

10. Sebastien Slinn 11 Ellesmere Pt 1:41.79 46.49

11. Zac Roberts 9 Ellesmere Pt 1:53.03 50.03

Ben Grantham 10 Ellesmere Pt DNC

Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt DNC

 

EVENT 3 Girls 09 Yrs/Under 25m Freestyle

07 Yrs/Under Age Group – Full Results

1. Grace Andrews 7 Ellesmere Pt 30.43

 

08 Yrs Age Group – Full Results

1. Esmee Slinn 8 Ellesmere Pt 23.53

2. Macey Pinkham 8 Ellesmere Pt 33.93

Emma Grantham 8 Ellesmere Pt DNC

 

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Rebeka Zaborska 9 Ellesmere Pt 21.17

2. Madison Lally 9 Ellesmere Pt 27.45

3. Bethany Hardy 9 Ellesmere Pt 27.74

4. Sophia Bembridge 9 Ellesmere Pt 31.14

 

EVENT 4 Boys 09 Yrs/Under 25m Freestyle

08 Yrs Age Group – Full Results

1. Stanley Williamson 8 Ellesmere Pt 27.44

2. Paul Ursoi 8 Ellesmere Pt 27.46

 

09 Yrs Age Group – Full Results

Place Name AaD Club Time

1. Zac Roberts 9 Ellesmere Pt 22.54

 

EVENT 5 Girls Open 50m Freestyle

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 37.86

2. Lucy Grave 10 Ellesmere Pt 50.14

3. Carys Gillibrand 10 Ellesmere Pt 56.75

4. Ioana Ursoi 10 Ellesmere Pt 57.36

Rosie Bembridge 10 Ellesmere Pt DNC

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. Ellen Maxwell 11 Ellesmere Pt 46.39

2. Holly Sutcliffe 11 Ellesmere Pt 51.27

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. Esther Li 12 Ellesmere Pt 38.05

2. Abi Blunt 12 Ellesmere Pt 43.89

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 34.07

2. Freya Smith 13 Ellesmere Pt 34.99

3. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 35.64

4. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 41.72

5. Milly Westwood 13 Ellesmere Pt 43.08

6. Lauren Thomas 13 Ellesmere Pt 44.66

Hannah Edwards 13 Ellesmere Pt DNC

Mya Baddley 13 Ellesmere Pt DNC

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 29.09

2. Molly Green 14 Ellesmere Pt 35.15

3. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 35.79

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 29.99

2. Megan Read 16 Ellesmere Pt 36.45

 

EVENT 6 Boys Open 50m Freestyle

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt 39.18

2. Luca Lewis 10 Ellesmere Pt 44.70

3. Edward Riley 10 Ellesmere Pt 46.44

Ben Grantham 10 Ellesmere Pt DNC

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. George Everard 11 Ellesmere Pt 40.11

2. Sebastien Slinn 11 Ellesmere Pt 46.35

Joseph Edwards 11 Ellesmere Pt DNC

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 37.62

2. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 38.12

3. Leo Green 12 Ellesmere Pt 43.70

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 33.91

2. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 36.80

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Stirling Dilworth 14 Ellesmere Pt 36.90

 

15 Yrs Age Group – Full Results

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 28.81

2. Alexandru Ursoi 15 Ellesmere Pt 32.12

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. William Everard 16 Ellesmere Pt 28.76

 

EVENT 7 Girls Open 100m Breaststroke

Open Age Group – Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 1:25.50 40.73

2. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 1:31.63 44.04

3. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 1:37.13 46.06

4. Molly Green 14 Ellesmere Pt 1:41.92 49.13

5. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 1:42.48 48.11

6. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 1:44.47 48.47

7. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 1:48.42 50.99

8. Milly Westwood 13 Ellesmere Pt 1:52.18 54.42

9. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 2:00.46 58.03

10. Ellen Maxwell 11 Ellesmere Pt 2:12.96 1:03.64

11. Esmee Slinn 8 Ellesmere Pt 2:29.43 1:14.49

Mya Baddley 13 Ellesmere Pt DNC

Hannah Edwards 13 Ellesmere Pt DNC

 

EVENT 8 Boys Open 100m Breaststroke

Open Age Group – Full Results

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 1:24.56 39.36

2. Andrew Ferns 18 Ellesmere Pt 1:25.42 40.35

3. William Everard 16 Ellesmere Pt 1:27.48 41.16

4. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 1:38.29 46.55

5. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 1:47.80 52.92

6. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 1:48.63 51.88

7. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 1:49.98 52.36

8. Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt 1:55.46 54.71

9. Luca Lewis 10 Ellesmere Pt 1:59.79 58.06

10. George Everard 11 Ellesmere Pt 2:01.39 58.10

11. Zac Roberts 9 Ellesmere Pt 2:42.31 1:19.38

Ben Grantham 10 Ellesmere Pt DNC

Sebastien Slinn 11 Ellesmere Pt DQ 3

 

EVENT 9 Girls 09 Yrs/Under 25m Butterfly

07 Yrs/Under Age Group – Full Results

1. Grace Andrews 7 Ellesmere Pt 40.90

 

08 Yrs Age Group – Full Results

1. Esmee Slinn 8 Ellesmere Pt 37.25

2. Macey Pinkham 8 Ellesmere Pt 42.29

Emma Grantham 8 Ellesmere Pt DNC

 

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Madison Lally 9 Ellesmere Pt 38.92

 

EVENT 10 Boys 09 Yrs/Under 25m Butterfly

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Zac Roberts 9 Ellesmere Pt 33.01

 

EVENT 11 Girls Open 50m Butterfly

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 44.35

2. Lucy Grave 10 Ellesmere Pt 1:16.18

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. Holly Sutcliffe 11 Ellesmere Pt 1:10.66

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. Esther Li 12 Ellesmere Pt 44.16

2. Abi Blunt 12 Ellesmere Pt 57.35

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 37.43

2. Freya Smith 13 Ellesmere Pt 39.42

3. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 41.79

4. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 52.92

5. Milly Westwood 13 Ellesmere Pt 57.34

6. Lauren Thomas 13 Ellesmere Pt 1:03.61

Hannah Edwards 13 Ellesmere Pt DNC

Mya Baddley 13 Ellesmere Pt DNC

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 31.57

2. Molly Green 14 Ellesmere Pt 39.45

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. Megan Read 16 Ellesmere Pt 44.41

Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt DNC

 

EVENT 12 Boys Open 50m Butterfly

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt 53.52

2. Luca Lewis 10 Ellesmere Pt 55.75

3. Edward Riley 10 Ellesmere Pt 1:07.60

Ben Grantham 10 Ellesmere Pt DNC

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. George Everard 11 Ellesmere Pt 48.26

Sebastien Slinn 11 Ellesmere Pt DQ 4

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 48.75

2. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 54.21

3. Leo Green 12 Ellesmere Pt 56.92

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 42.33

2. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 49.14

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Stirling Dilworth 14 Ellesmere Pt 42.27

 

15 Yrs Age Group – Full Results

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 31.03

2. Alexandru Ursoi 15 Ellesmere Pt 41.89

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. William Everard 16 Ellesmere Pt 33.20

 

EVENT 13 Girls 09 Yrs/Under 25m Breaststroke

07 Yrs/Under Age Group – Full Results

1. Grace Andrews 7 Ellesmere Pt 42.72

 

08 Yrs Age Group – Full Results

1. Esmee Slinn 8 Ellesmere Pt 36.62

2. Macey Pinkham 8 Ellesmere Pt 43.58

Emma Grantham 8 Ellesmere Pt DNC

 

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Rebeka Zaborska 9 Ellesmere Pt 29.42

2. Madison Lally 9 Ellesmere Pt 34.73

3. Bethany Hardy 9 Ellesmere Pt 37.04

4. Sophia Bembridge 9 Ellesmere Pt 37.65

 

EVENT 14 Boys 09 Yrs/Under 25m Breaststroke

08 Yrs Age Group – Full Results

1. Paul Ursoi 8 Ellesmere Pt 35.61

2. Stanley Williamson 8 Ellesmere Pt 36.60

 

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Zac Roberts 9 Ellesmere Pt 34.18

 

EVENT 15 Girls Open 50m Breaststroke

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 56.32

2. Rosie Bembridge 10 Ellesmere Pt 56.44

3. Ioana Ursoi 10 Ellesmere Pt 1:03.00

4. Lucy Grave 10 Ellesmere Pt 1:16.49

5. Carys Gillibrand 10 Ellesmere Pt 1:29.27

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. Holly Sutcliffe 11 Ellesmere Pt 57.25

2. Ellen Maxwell 11 Ellesmere Pt 1:05.40

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. Esther Li 12 Ellesmere Pt 49.96

2. Abi Blunt 12 Ellesmere Pt 58.40

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 43.26

2. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 50.48

3. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 51.52

4. Milly Westwood 13 Ellesmere Pt 53.13

Hannah Edwards 13 Ellesmere Pt DNC

Mya Baddley 13 Ellesmere Pt DNC

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 40.53

2. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 47.30

3. Molly Green 14 Ellesmere Pt 48.60

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 42.43

2. Megan Read 16 Ellesmere Pt 53.22

 

EVENT 16 Boys Open 50m Breaststroke

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt 55.63

2. Luca Lewis 10 Ellesmere Pt 58.76

3. Edward Riley 10 Ellesmere Pt 1:08.18

Ben Grantham 10 Ellesmere Pt DNC

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. George Everard 11 Ellesmere Pt 55.61

Joseph Edwards 11 Ellesmere Pt DNC

Sebastien Slinn 11 Ellesmere Pt DQ 5

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 49.92

2. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 50.37

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 46.28

2. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 50.05

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Stirling Dilworth 14 Ellesmere Pt 47.14

 

15 Yrs Age Group – Full Results

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 37.75

2. Alexandru Ursoi 15 Ellesmere Pt 43.51

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. William Everard 16 Ellesmere Pt 39.44

 

EVENT 17 FINAL OF EVENT 1 Girls Open 100m Freestyle

Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 1:03.33 30.19

2. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 1:06.10 31.36

3. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 1:14.81 35.14

4. Freya Smith 13 Ellesmere Pt 1:15.13 35.99

5. Molly Green 14 Ellesmere Pt 1:19.79 38.40

6. Megan Read 16 Ellesmere Pt 1:22.49 38.50

7. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 1:23.19 38.76

8. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 1:24.58 40.30

 

EVENT 18 FINAL OF EVENT 2 Boys Open 100m Freestyle

Full Results

1. Andrew Ferns 18 Ellesmere Pt 1:05.85 31.22

2. William Everard 16 Ellesmere Pt 1:06.48 31.49

3. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 1:07.01 31.15

4. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 1:19.98 37.38

5. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 1:27.43 42.54

6. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 1:29.77 41.80

7. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 1:31.96 42.87

8. George Everard 11 Ellesmere Pt 1:32.41 44.52

 

EVENT 19 Girls 09 Yrs/Under 25m Backstroke

07 Yrs/Under Age Group – Full Results

1. Grace Andrews 7 Ellesmere Pt 36.28

 

08 Yrs Age Group – Full Results

1. Esmee Slinn 8 Ellesmere Pt 28.12

2. Macey Pinkham 8 Ellesmere Pt 35.24

Emma Grantham 8 Ellesmere Pt DNC

 

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Rebeka Zaborska 9 Ellesmere Pt 26.50

2. Bethany Hardy 9 Ellesmere Pt 30.94

3. Madison Lally 9 Ellesmere Pt 32.58

 

EVENT 20 Boys 09 Yrs/Under 25m Backstroke

09 Yrs Age Group – Full Results

1. Zac Roberts 9 Ellesmere Pt 24.22

 

EVENT 21 Girls Open 50m Backstroke

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 46.08

2. Lucy Grave 10 Ellesmere Pt 1:04.28

3. Carys Gillibrand 10 Ellesmere Pt 1:05.80

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. Ellen Maxwell 11 Ellesmere Pt 56.65

2. Holly Sutcliffe 11 Ellesmere Pt 1:00.63

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. Abi Blunt 12 Ellesmere Pt 50.86

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Freya Smith 13 Ellesmere Pt 39.32

2. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 44.42

3. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 51.18

4. Lauren Thomas 13 Ellesmere Pt 52.41

5. Milly Westwood 13 Ellesmere Pt 53.62

Mya Baddley 13 Ellesmere Pt DNC

Hannah Edwards 13 Ellesmere Pt DNC

Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt DNC

 

14 Yrs Age Group – Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 34.46

2. Molly Green 14 Ellesmere Pt 42.36

3. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 44.05

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 39.88

2. Megan Read 16 Ellesmere Pt 42.36

 

EVENT 22 Boys Open 50m Backstroke

10 Yrs Age Group – Full Results

1. Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt 48.20

2. Luca Lewis 10 Ellesmere Pt 54.80

3. Edward Riley 10 Ellesmere Pt 56.36

Ben Grantham 10 Ellesmere Pt DNC

 

11 Yrs Age Group – Full Results

1. George Everard 11 Ellesmere Pt 48.16

2. Sebastien Slinn 11 Ellesmere Pt 50.44

Joseph Edwards 11 Ellesmere Pt DNC

 

12 Yrs Age Group – Full Results

1. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 49.10

2. Leo Green 12 Ellesmere Pt 49.30

3. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 50.11

 

13 Yrs Age Group – Full Results

1. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 43.60

2. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 47.99

 

14 Yrs Age Group – Full Results

Stirling Dilworth 14 Ellesmere Pt DQ 7

 

15 Yrs Age Group – Full Results

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 38.02

2. Alexandru Ursoi 15 Ellesmere Pt 42.63

 

16 Yrs Age Group – Full Results

1. William Everard 16 Ellesmere Pt 36.55

 

EVENT 23 FINAL OF EVENT 7 Girls Open 100m Breaststroke

Full Results

1. Caitlin Bradford 14 Ellesmere Pt 1:25.08 40.69

2. Sarah Hickson 16 Ellesmere Pt 1:27.42 42.62

3. Leah Stoneley 13 Ellesmere Pt 1:33.14 44.59

4. Maysie Linegar 14 Ellesmere Pt 1:44.05 48.55

5. Molly Green 14 Ellesmere Pt 1:48.87 51.93

6. Nyssa Walton 13 Ellesmere Pt 1:51.31 51.15

7. Kelsey Waterworth 13 Ellesmere Pt 1:51.82 52.99

8. Erin Hardy 10 Ellesmere Pt 2:01.53 58.19

 

EVENT 24 FINAL OF EVENT 8 Boys Open 100m Breaststroke

Full Results

1. Jack Grierson 15 Ellesmere Pt 1:25.45 39.91

2. Andrew Ferns 18 Ellesmere Pt 1:26.59 40.16

3. William Everard 16 Ellesmere Pt 1:28.96 42.23

4. Thomas Riley 13 Ellesmere Pt 1:42.19 49.29

5. William Sutcliffe 12 Ellesmere Pt 1:46.60 51.75

6. Joel Jones 13 Ellesmere Pt 1:46.81 52.00

7. Owen Johnson 12 Ellesmere Pt 1:50.35 53.98

8. Connor Waterworth 10 Ellesmere Pt 2:06.70 58.29

Open Boys Breaststroke

Open Boys Breaststroke medalists

Open Boys Freestyle

Open Boys Freestyle medalists

Open Girls Breaststroke

Open Girls Breaststroke medalists

Open Girls Freestyle

Open Girls Freestyle medalists