Peninsular League Gala – Saturday 10th February 2018 at Ellesmere Port Sports Village

Peninsular League Gala – Saturday  10th February 2018 at Ellesmere Port Sports Village

11/u
50m Back Erin Hardy 41.33 Gold 1st                        Connor Waterworth 41.91 Bronze 1st
50m Back Megan Weir 58.90 ~ 6th                           Edward Riley 48.19 Gold 3rd
50m Breast Rebeka Zaborska 56.25 Bronze 3rd      Luca Lewis 54.29 Bronze 4th
50m Breast Emily Hunt 56.39 Bronze 4th                 Edward Riley 1.05.30 ~ 6th
50m Fly Erin Hardy 38.53 Gold 1st                             Connor Waterworth 45.53 Silver 1st
50m Fly Rebeka Zaborska 51.53 Bronze 4th              Luca Lewis 46.06 Bronze 2nd
50m Free Emily Hunt 40.13 Silver 3rd                        Josh Barry 43.99 Bronze 4th
50m Free Megan Weir 49.97 ~ 6th                             Adam Gloyne-Phillips 45.64 Bronze 5th
13/u
50m Back Abi Blunt 44.84 Silver 5th                           George Everard 45.28 Silver 5th
50m Back Chloe Jones 48.46 Bronze 6th                    Owen Johnson 46.84 Silver 6th
50m Breast Esther Li 47.06 Gold 3rd                          Owen Johnson 45.83 Gold 3rd
50m Breast Chloe Jones 54.14 Bronze 6th                 Luca Lewis 52.72 Bronze 6th
50m Fly Erin Hardy 40.41 Gold 4th                             Jon Barry 40.68 Gold 1st
50m Fly Esther Li 42.62 Silver 6th                               George Everard 43.90 Silver 5th
50m Free Abi Blunt 40.56 Silver 5th                           Jon Barry 34.59 Gold 1st
50m Free Emily Hunt 40.88 Silver 6th                        Edward Riley 43.16 Bronze 6th
15/u
100m Back Freya Smith 1.22.46 Platinum 3rd           Connor Waterworth 1.35.87 Silver 5th
100m Back Molly Green 1.28.53 Gold 5th                  Stirling Dilworth 1.36.02 Silver 6th
100m Breast Holly Smith 1.33.65 Platinum 5th         Thomas Riley 1.28.43 Platinum 2nd
100m Breast Molly Green 1.38.59 Gold 6th               Stirling Dilworth ~ ~ D/Q
50m Fly Holly Smith 36.19 Gold 3rd                           Thomas Riley 37.33 Gold 3rd
50m Fly Kelsey Waterworth 38.60 Gold 5th               Abdellah Mekhalfia 44.72 Silver 6th
100m Free Leah Stoneley 1.10.07 Platinum 2nd       Jon Barry 1.17.03 Platinum 4th
100m Free Maysie Linegar 1.20.53 Gold 6th             Abdellah Mekhalfia 1.18.36 Gold 5th
Open
100m Back Sarah Hickson 1.21.18 Platinum 3rd            Alfie Danson 1.21.09 Platinum 4th
100m Back Freya Smith 1.21.41 Platinum 4th                Alex Ursoi 1.28.52 Gold 6th
100m Breast Sarah Hickson 1.30.28 Platinum 4th         Jack Grierson 1.26.40 Platinum 5th
100m Breast Leah Stoneley 1.33.22 Platinum 6th         Alex Ursoi 1.37.31 Platinum 6th
100m Fly Holly Smith 1.24.06 Platinum 4th                    Jack Grierson 1.14.28 Platinum 4th
100m Fly Kelsey Waterworth 1.24.23 Platinum 5th       Will Everard 1.15.60 Platinum 5th
100m Free Sarah Hickson 1.07.09 Platinum 3rd            Alfie Danson 1.03.69 Platinum 4th
100m Free Maysie Linegar 1.19.18 Gold 6th                  Will Everard 1.04.28 Platinum 5th
Relay Events Relay Events

Medley Relay
11/u 4x25m

Katie Grace O’Grady 25.24 ~ Times only                               Connor Waterworth 19.79 Silver 1st
Rebeka Zaborska 26.93 Bronze                                            Adam Gloyne-Phillips 26.78 Bronze
Erin Hardy 17.64 Gold                                                           Luca Lewis 20.75 Bronze
Emily Hunt 18.88 Bronze                                                      Edward Riley 19.48 Bronze

13/u 4x50m

Chloe Jones 47.61 Bronze 3rd                                             Connor Waterworth 40.09 Gold 1st
Abi Blunt 53.55 Bronze                                                       Owen Johnson 45.15 Gold
Esther Li 42.50 Bronze                                                         George Everard 42.83 Bronze
Megan Weir 47.54 ~                                                            Jon Barry 33.67 Gold

15/u 4x50m

Freya Smith 39.21 Gold 3rd                                               Stirling Dilworth 44.50 Silver 3rd
Maysie Linegar 44.50 Gold                                                Owen Johnson 47.43 Gold
Holly Smith 36.90 Gold                                                       Abdellah Mekhalfia 46.13 Bronze
Molly green 33.33 Gold                                                      Thomas Riley 32.22 Gold

Open 4x50m

Freya Smith 38.59 Gold 2nd                                             Alfie Danson 36.29 Gold 3rd
Maysie Linegar 44.82 Gold                                              Alex Ursoi 40.97 Gold
Kelsey Waterworth 36.82 Gold                                        Jack Grierson 31.03 Gold
Sarah Hickson 30.00 Gold                                               Will Everard 28.68 Gold

Free Relay
11/u 4x25m

Emily Hunt 17.48 Silver 2nd                                             Luca Lewis 17.72 Silver 1st
Katie Grace O’Grady 23.25 ~                                            Adam Gloyne-Phillips 20.18 Bronze
Megan Weir 21.52 ~                                                         Josh Barry 19.42 Bronze
Erin Hardy 16.55 Gold                                                     Connor Waterworth 16.37 Gold

13/u 4x50m

Abi Blunt 40.47 Silver 3rd                                              George Everard 38.97 Silver 3rd
Rebeka Zaborska 40.12 Silver                                        Jon Barry 35.00 Gold
Chloe Jones 44.00 Bronze                                              Josh Barry 43.78 Bronze
Esther Li 36.43 Gold                                                      Owen Johnson 38.33 Silver

15/u 4x50m 

Leah Stoneley 32.37 Gold 2nd                                  Abdellah Mekhalfia 34.08 Gold 3rd
Kelsey Waterworth 33.47 Gold                                 George Everard 38.82 Silver
Freya Smith 32.60 Silver                                           Stirling Dilworth 35.29 Gold
Holly Smith 30.61 Gold                                             Thomas Riley 31.78 Gold

Open 4x50m 

Holly Smith 31.34 Gold 2nd                                      Will Everard 28.78 Gold 3rd
Molly Green 34.54 Gold                                            Alex Ursoi 31.97 Gold
Leah Stoneley 32.03 Gold                                         Jack Grierson 28.78 Gold
Sarah Hickson 30.57 Gold                                        Alfie Danson 27.75 Gold

8x25m Team 

Connor Waterworth 16.80 Silver 2nd
Luca Lewis 17.83 Silver
George Everard 18.00 Silver
Jon Barry 16.50 Gold
Thomas Riley 14.50 Gold
Stirling Dilworth 16.21 Gold
Will Everard 12.94 Gold
Alfie Danson 13.70 Gold

Final Results

Bebington A 357
Hoylake B 216
Ellesmere Port 201